اگر از اهمیت بالای ارتقاء سطح ارتباطات آگاه هستید و به راه‌اندازی سیستم‌ تلفنی در کسب‌و‌کار خود فکر می‌کنید، قطعا در مورد سیستم تلفنی ویپ هم چیزهایی شنیده‌اید. سیستم تلفن VoIP یک فناوری جدید است که امکان برقراری ارتباطات صوتی و حتی چند رسانه‌ای را از طریق شبکه فراهم می‌کند. ممکن است با این سخت‌افزارها آشنا نباشید، در ادامه با راهنمای خرید تجهیزات VoIP به شما می‌گوییم که در هنگام خرید این تجهیزات به چه نکاتی باید توجه کنید.

[lwptoc]

آیا خرید تجهیزات ویپ همیشه ضرورت دارد؟

VoIP در مقایسه با سیستم تلفن سنتی، فناوری بسیار متفاوتی دارد، زیرا مبتنی بر انتقال صدا بر بستر شبکه است. بنابراین، همیشه به یک زیرساخت شبکه مورد اعتماد نیاز دارید. با اطمینان از بستر شبکه، قدم بعدی این است که از مجموعه ارائه‌دهنده ویپ به‌عنوان راهنمای خرید تجهیزات VoIP، در مورد دستگاه‌های مورد‌ نیاز خود بپرسید. برخی از سرویس‌ها به هیچ تجهیزات خاصی به جز یک رایانه شخصی و یک هدفون نیاز ندارند. در راهکار مرکز تماس ابری شما از تجهیزات شرکت سرویس‌دهنده استفاده می‌کنید، و آنها امکان اتصال VoIP روی اینترنت پرسرعت شما را فراهم کرده و به شما اجازه استفاده از خدمات را می‌دهند.

اما به‌طور کلی، در این مقاله به انواع سخت‌افزارهایی که ممکن است برای سیستم‌های VoIP خود نیاز داشته باشید می‌پردازیم.

برای راه‌اندازی ویپ چه تجهیزاتی مورد نیاز است؟

در یک دسته‌بندی خیلی کلی، برای راه‌ اندازی VoIP تجهیزات زیر مورد‌نیاز هستند. البته بنا به شرایط ممکن است هر کدام از این تجهیزات حذف شوند که با مشورت راهنمای خرید تجهیزات ویپ می‌توان به تصمیمی درست درباره خرید آنها رسید:

اینکه هرکدام از این گروه‌ها چه نقشی را در کل مجموعه ایفا می‌کنند و برای خرید آنها به چه نکاتی باید توجه کرد، مطالبی است که در ادامه اختصارا به آنها پرداخته‌ایم.

سرور ویپ یا IP PBX

در یک سیستم تلفن ویپ، به یک هسته مرکزی برای کلیه تنظیمات، مدیریت کردن تماس‌ها، و در یک کلام به عنوان مغز سیستم نیاز خواهیم داشت. برای این قسمت اصلی از مرکز ‌تماس، دو راه حل کلی وجود دارد. با توجه به خواسته شما از سیستم، حجم داده‌ها و تماس‌های همزمان، و سناریویی که برای سیستم تلفنی خود تعریف کرده‌اید هر یک از این راه‌حل‌ها می‌توانند بهترین انتخاب باشند.

سرور VoIP

در این راه‌حل، مرکز‌ تماس به صورت نرم‌افزاری بوده و برای نصب آن و راه‌اندازی سیستم تلفنی ویپ شما به یک سرور نیاز دارید. این سرور با توجه به شرایط پروژه می‌تواند یک دستگاه نیرومند با پردازشگر‌های قوی، یا یک سرور مجازی بر روی یک سیستم کامپیوتری ساده یا یک لپ‌تاپ باشد.

چیزی که نیاز دارید این است که خصوصیات مورد‌نیاز برای سرور مانند رم، هارد، پردازشگر و کارت شبکه را با شرکت ارائه‌دهنده خدمات تطبیق داده، و پس از نصب نرم‌افزار و اعمال تنظیمات، از دنیای بی‌انتهای امکانات مرکز تماس خود بهره‌مند شوید.

IP PBX سخت‌افزاری

در این حالت شما از یک دستگاه به‌عنوان هسته اصلی سیستم استفاده می‌کنید که عمده تنظیمات به صورت پیش‌فرض بر روی آن انجام شده و به صورت ثابت به فعالیت خود ادامه می‌دهد. این سانترال‌های ویپ سخت‌افزاری غالبا امکان تغییرات و اعمال سناریو‌های اختصاصی را به شما نمی‌دهند. این دستگاه‌ها عمدتا به شکل ماژولار هستند و بسته به نوع و تعداد خطوطی که به آنها متصل می‌کنید و تعداد داخلی‌ها دسته‌بندی شده و به فروش می‌رسند.

در این تجهیزات، کاربرد گیت‌وی ویپ نیز در محصول جمع شده است و نیاز به تهیه و خرید جداگانه گیتوی نیست. اگر سناریوی ساده‌ای برای سیستم تلفنی ویپ خود متصور هستید و برنامه‌ای برای تغییرات اساسی ساختار یا رشد مجموعه ندارید، می‌توانید این راه‌حل را نیز در‌نظر داشته باشید.

راهنمای خرید انواع گیت‌وی VoIP

گیتوی‌ها دستگاه‌هایی هستند که به‌صورت مبدل برای انتقال صدا عمل می‌کنند. به این صورت که سیگنال‌های آنالوگ را به آی‌پی و IP را به آنالوگ تبدیل می‌کنند. برای راه حل انتقال خط نیز می‌توان با استفاده از گیت‌وی‌ها و برروی بستر شبکه، خط را از مخابرات منطقه و یا شهر دیگر انتقال داد و در جایی دیگر استفاده کرد.

انواع گیت‌وی‌ها

گیت‌وی‌ها انواع مختلفی دارند که با توجه به استفاده‌ای که از آنها می‌شود کاملا متفاوت هستند. همچنین، نوع خطوط مخابراتی و سناریوهای مختلف هم در انتخاب آنها بسیار اهمیت دارد. یک راهنمای خرید تجهیزات VoIP متخصص می‌تواند در انتخاب بهترین سخت‌افزار کمک بزرگی کند. در این راهنمای خرید تجهیزات ویپ به چند دسته با اهمیت‌تر نگاهی کلی می‌اندازیم.

گیت‌وی‌های FXO

مهمترین کاربرد گیت‌وی‌ها در سیستم تلفنی ویپ این است که خط تلفن را به مرکز تلفن ویپ وارد کرده و به کاربران VoIP اجازه استفاده از خطوط شهری را بدهد. انتخاب یک گیت‌وی مناسب با پورت‌های FXO با توجه به تعداد خطوط و نوع آنها بسیار با اهمیت است.

بسته به نوع خطوطی که دارید، ممکن است نیازی به خرید گیت‌وی نداشته باشید. اما در صورت داشتن خطوط PSTN و نیاز به خرید گیت‌وی، پیشنهاد من این است که قبل از خرید گیت‌وی از سازگاری آن با خطوط کاملا اطمینان پیدا کنید. در مواردی کیفیت تماس با یک نوع گیت‌وی بسیار بالاتر از برند‌های دیگر با تنظیمات مشابه است.

گیت‌وی های FXS

اگر می‌خواهید تلفن آنالوگ یا فکس خود را به VoIP متصل کنید، نیاز به این گروه از گیت‌وی‌ها دارید. گیتوی‌های آنالوگ بنا به تعداد پورت‌هایی که دارند می‌توانند به همان تعداد تلفن یا دستگاه‌های آنالوگ را پشتیبانی کنند.

گیت‌وی‌های دیجیتال

این گیت‌وی‌ها مختص استفاده از خطوط دیجیتال از نوع E1 هستند که همزمانی تماس بیشتری نسبت به خطوط معمول PSTN دارند. با توجه به تعداد خطوط دیجیتال میتوان گیتوی با تعداد پورت‌های مختلفی انتخاب کرد.

گیت‌وی‌های GSM

این دسته از گیت‌وی‌ها قابلیت استفاده از سیم‌کارت را به جای خطوط تلفن شهری فراهم می‌کنند. به این ترتیب، شماره تلفن همراه نیز مانند یک خط تلفن وارد مرکز تلفن ویپ شده و همیشه آماده پاسخگویی است.

راهنمای خرید کارت‌های استریسک

کارت‌های ویپ هم مانند گیتوی‌ها عمل می‌کنند، با این تفاوت که به صورت مستقل قابل استفاده نیستند و بر روی برد کامپیوتر نصب می‌شوند. پس تمام تعاریف مربوط به گیتوی‌ها از نظر کارایی برای کارت‌ها هم صدق می‌کند و از نظر فیزیکی کاملا متفاوت هستند.

انواع استریسک‌کارت‌ها

تمام دسته‌بندی‌های گفته‌شده در مورد گیتوی‌ها برای استریسک‌کارت‌ها نیز وجود دارد و قابل استفاده است. نوع ماژول‌ها و رابط‌های کارت‌ها و ساختار آن‌ها بر اساس اسلات مادربورد، در برند‌های مختلف به صورت متفاوتی عرضه می‌شود که باید در هنگام خرید به تمام این موارد توجه کرد و از راهنمای خرید تجهیزات VoIP کمک گرفت.

راهنمای خرید تجهیزات VoIP

راهنمای خرید انواع تلفن VoIP

گوشی‌های تلفن تحت شبکه یا IP Phone ها معمولاً با استفاده از کابل اترنت یا از طریق Wi-Fi به اینترنت متصل می‌شوند. سپس صدا را به قطعات کوچک‌تر بسته‌های دیتا تبدیل می‌کنند که از طریق شبکه به گیرنده منتقل می‌شوند. این دستگاه‌ها که توسط برند‌های مختلف و در مدل‌های بسیار متنوعی ارائه می‌شوند، امکانات بسیاری را در اختیار کاربر قرار داده و بسته به نیاز کاربر انواع متفاوتی دارند.

می‌توانید با کمک راهنمای خرید تجهیزات VoIP، بین تلفن‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری یکی را برای برقراری تماس انتخاب کنید. هر دو انتخاب مزایایی نسبت به دستگاه‌های تلفن سنتی دارند، از جمله انعطاف‌پذیری، امکانات بیشتر و کیفیت تماس به مراتب بالاتر.

تلفن‌های تحت شبکه سخت‌افزاری، دستگاه‌هایی شبیه به گوشی‌های معمولی هستند. برخی از آی‌پی‌فون‌ها دارای ویژگی‌هایی مانند صفحه نمایش رنگی، پشتیبانی از خطوط متعدد و دوربینهای داخلی برای تماس ویدیوئی و بلوتوث هستند.

از طرف دیگر، Softphone ها تلفن‌های نرم‌افزاری هستند که می‌توانند روی رایانه، تبلت یا گوشی هوشمند شما نصب شوند. این تلفن‌ها با وجود اینکه فیزیکی نیستند، اما می‌توانند ویژگی‌هایی را ارائه کنند که یک تلفن سنتی قادر به انجام آن نیست، مانند حذف اکو و پردازش صدا. علاوه‌بر این، این دستگاه ها معمولا شامل شناسه تماس‌گیرنده، انتظار تماس، پست صوتی و سایر ویژگی‌هایی هستند که غالبا در برقراری تماس موردنیاز است.

انواع آی‌پی‌فون‌های سخت‌افزاری

تلفن‌های سخت‌افزاری بنا بر نیاز کاربران در انواع مختلفی ساخته و عرضه می‌شوند. هنگام خرید تلفن‌های تحت شبکه، باید بدانید که هدف‌تان از داشتن تلفن چیست، چه کسی و با چه موقعیت شغلی کاربر تلفن است، و در چه محیطی قرار است از آن استفاده شود.

همچنین بودجه‌ای که برای تلفن در‌نظر گرفته‌اید نیز اهمیت دارد. تلفن‌های تحت شبکه در قیمت‌های بسیار مختلفی عرضه می‌شوند و همچنین نوع ریفربیشد و رفع ایراد‌شده و دست‌دوم آنها نیز معمولا در بازار موجود است.

تلفن‌های رو‌میزی

این دسته که پر‌کاربرد‌ترین نوع تلفن‌های تحت شبکه هستند، برای نیاز‌های مختلفی که رده‌های مختلف شغلی دارند در سه گروه کارشناسی، منشی، و مدیریتی ارائه می‌شوند. بعنوان مثال با توجه به نیاز یک منشی برای دیدن وضعیت داخلی‌های مختلف جهت اتصال تماس یا پاسخ‌گویی به آنها، در تلفن‌هایی که برای این پوزیشن شغلی درنظر گرفته شده امکان مشاهده وضعیت سایر داخلی‌ها لحاظ شده است.

تلفن‌های بی‌سیم

این آی‌پی‌فون‌ها که برای حرکت آزادانه کاربر در محوطه یا بین طبقات طراحی شده‌اند، می‌توانند با یک چینش صحیح تا محدوده وسیعی را پوشش داده و بدون قطعی تماس به کاربر امکان جابجایی را بدهند.

این دسته تلفن‌ها هم به صورت وای‌فای به اکسس‌پوینت‌های مجموعه متصل می‌شوند و هم در نوع دیگر با تکنولوژی دکت به ایستگاه‌های پایه خود اتصال پیدا می‌کنند. اگر پایداری تماس برای شما اهمیت زیادی دارد، گوشی‌های دکت برای شما گزینه مناسب‌تری هستند. معمولا برای هر ایستگاه پایه دکت این امکان وجود دارد که چند گوشی تلفن بی‌سیم متصل کرد و از امکانات آن بهره برد.

علاوه بر تلفن‌های رومیزی، بی‌سیم و انواع آنها که توضیحاتی کوتاه درموردشان دادیم، تلفن‌های تصویری،USB، کنفرانس و… انواع دیگری از آی پی فون های موجود در بازار هستند که بسته به نیاز می‌توان از آن‌ها در سیستم تلفنی ویپ استفاده کرد.

راهنمای خرید هدست

هدست‌های VoIP لوازم جانبی سخت‌افزاری هستند که از آنها می‌توان برای مکالمه در تماس‌های VoIP استفاده کرد. هدست برای سیستم تلفن شما یک سخت‌افزار حیاتی محسوب نمی‌شود، اما این امکان را می‌دهد که در حین تماس راحتی بیشتر و امکان تحرک فیزیکی داشته باشید.

چیزی که در خرید یک هدست ویپ باید حتما به آن توجه کرد، نوع اتصال آن با دستگاهی است که می‌خواهید هدست را به آن متصل کنید. نحوه اتصال بلوتوث، وای‌فای، سوکت RJ09، 5/2 میلی‌متری، USB، و هر اتصالی که تلفن یا کامپیوتر شما می‌دهد، معمولا رابط مختص به خود یا دانگل اتصالی می‌خواهد تا به هدست وصل شود.

یا دو‌گوش بودن هدست، کیفیت بدنه و شرایط ارگونومیک برای کاربری راحت‌تر، دکمه‌های کنترل صدا و قابلیت‌های پردازش صدا و حذف اکو نیز از خصوصیات مهمی است که قیمت هدست‌ها را متفاوت کرده و هنگام خرید باید به آنها توجه کرد. در این مورد نیز می‌توانید از راهنمای خرید تجهیزات VoIP کمک بگیرید.

نقش پیکربندی و تنظیمات در راهنمای خرید تجهیزات VoIP

به این نکته توجه داشته باشید که ارائه‌دهندگان خدمات VoIP می‌توانند لیستی از تجهیزات پیشنهادی خود را داشته باشند. دلیل آن هم این است که همه سخت‌افزارها با راهکار همه سرویس‌دهندگان سازگار نیست. پس بهتر است که پیش از هر کاری، مطمئن شوید که آیا تعامل مناسبی بین نرم‌افزار و سخت‌افزارها برقرار است یا خیر.

پس از اتصال همه دستگاه‌ها و تکمیل نصب، می‌توانید پیکربندی سیستم و سخت‌افزار را برای مطابقت با نیازهای خود ادامه دهید و استفاده بهینه‌ای از سرویس پیاده‌سازی‌شده داشته باشید.

امنیت را در نظر بگیرید

به عنوان یک قاعده کلی، باید از امکان به‌روزرسانی‌ نرم‌افزاری روی دستگاه‌های سخت‌افزاری خود مطمئن شوید. همچنین، از نگهداری صحیح آنها نیز اطمینان حاصل نمایید تا از آسیب‌پذیری‌های سیستم جلوگیری کنید. این مراقبت‌ها برای ایمنی و محافظت از شبکه و داده‌های شما ضروری است.

اهمیت یک راهنمای خرید تجهیزات VOIP

راهنمای خرید تجهیزات VoIP از این نظر بسیار قابل اهمیت است که علاوه‌بر هزینه‌ای که برای این تجهیزات پرداخت می‌کنید، آنها اغلب نقشی مستقیم در برقراری یک تماس باکیفیت با مخاطبین دارند و می‌توانند منجر به کلافگی نیروی کار شرکت و نارضایتی مشتریان شوند. خرید تجهیزات باکیفیت و از همه مهم‌تر، متناسب با نیاز و سیستم شما، در واقع همچون سرمایه‌گذاری بر روی موفقیت تماس‌های شما به عنوان یک شاخص ارتباطی خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *