برای راه‌اندازی کسب‌وکارتان نیاز به خط تلفن دارید؟ حتی اگر شرکت‌تان آنلاین است و دفتری اجاره نکرده باشید هم می‌توانید خط تلفنی مخصوص آن تهیه کنید. لازم نیست که به مخابرات مراجعه کنید و روند دریافت خط تلفن ثابت شهری را پشت سر بگذارید، راه‌های تازه‌تر و امکانات بهتری در اختیارتان قرار دارند. از خط تلفن اینترنتی که استفاده کنید، خدماتی مشابه تلفن‌های ثابت معمولی نصیبتان می‌شود. با این تفاوت که همه‌چیز در بستر اینترنت ارائه می‌شود و دیگر محدودیت‌هایی مانند سیم‌کشی و جغرافیا سر راهتان قرار ندارند. البته یک استثنا هم وجود دارد؛ خط تلفن VoIP مخابرات روی بستر زوج‌سیم یا فیبرنوری به مشترکین ارائه می‌شوند. این خطوط تلفن با فناوری VoIP کار می‌کنند و دست‌تان را در راه‌اندازی سیستم تلفن VoIP بیشتر باز می‌گذارند.

[lwptoc]

اگر به‌دنبال خط تلفن ثابت VoIP هستید و نمی‌دانید که بهترین سرویس‌دهنده کدام است و چطور باید آن را تهیه کنید؛ می‌توانید برای مشاوره رایگان با سپنتا از طریق شماره 02191001995 تماس بگیرید یا از طریق این «فرم تماس» درخواست خود را ثبت کنید.

با خط تلفن اینترنتی بیشتر آشنا شوید

خط تلفن VoIP به شما خدماتی مشابه تلفن‌های ثابت می‌دهند با این تفاوت که به‌جای استفاده از سیم‌ها و تجهیزات مخابراتی معمول برای اتصال تماس‌ها از اینترنت استفاده می‌شود. به‌عبارت دیگر، خط تلفن VoIP بر بستر اینترنت به شما ارائه می‌شود. نام دیگر این خط تلفن ثابت، سیپ‌ترانک (SIP Trunk) است که روی بستر شبکه و برپایه فناوری VoIP کار می‌کند. سیپ‌ترانک یا همان تلفن اینترنتی دو طرف دارد:

در حال حاضر، شرکت مخابرات و شرکت‌های ارائه‌دهنده خط تلفن اینترنتی از فناوری VoIP و پروتکل SIP برای انتقال خط تلفن استفاده می‌کنند. نوع دیگری خط تلفن وجود دارد که بیشتر مناسب استفاده خانگی یا فردی است که به آن سیپ‌ فون می‌گویند. شرکت شاتل یکی از بهترین ارائه‌دهندگان این نوع سرویس تلفن ثابت است.

سیپ‌ فون چیست؟ همان خط تلفن اینترنتی است که از فناوری ویپ برای برقراری تماس بر سطح اینترنت کمک می‌گیرد و مناسب مصارف خانگی یا فردی است.

 

روش کار خط تلفن اینترنتی یا همان سیپ‌ترانک چیست؟

برای راه‌اندازی سیپ‌ترانک مخابرات و شرکت‌های مختلف باید ارتباطی صوتی میان سرویس‌دهنده و سرویس‌گیرنده به‌وجود بیاید. این ارتباط از راه همان پروتکل سیپ‌ انجام می‌شود که پیش‌تر به آن اشاره کردیم. با وجود چنین ارتباطی، خط تلفن روی اینترنت به مشتریان ارائه می‌شود. مخابرات با استفاده از بستر فیبر نوری یا زوج‌سیم از راه سخت‌افزاری موسوم به مودم G.SJDSL.BIS خدماتش را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. در واقع، با وجود این امکانات، شرکت‌های ارائه‌دهنده می‌توانند هر تعداد خطی را که مشتریان نیاز داشته باشند در دسترس آنها بگذارند. دیگر تلفنی که برای شرکت‌تان و پیش‌برد امور تجاری خود فراهم می‌کنید، وابسته به مکانی خاص نخواهد بود. عالی است، نه؟

خط تلفن VoIP به شما خدماتی مشابه تلفن‌های ثابت می‌دهند با این تفاوت که به‌جای استفاده از سیم‌ها و تجهیزات مخابراتی معمول برای اتصال تماس‌ها از اینترنت استفاده می‌شود.

فناوری محبوب VoIP امکان تشکیل چنین زیرساخت‌هایی را فراهم می‌کند. شرکت‌های ISP مختلف هم با دریافت مجوزهای دولتی لازم، خدمات خط تلفن ثابت اینترنتی را برای مشتریان خود فراهم می‌کنند. شرکت‌های خصوصی سرویس‌دهنده خط تلفن روی بستر اینترنت باعث شده‌اند که بدون نیاز به تجهیزات پیچیده، کاغذبازی‌های مرسوم و با سرعتی بسیار بیشتر از روند تهیه خطوط تلفن ثابت سنتی، مشتریان به خواسته‌شان برسند. برای استفاده بهینه‌ از این نوع خطوط تلفن بهتر است از خدمات VoIP استفاده کنید.

 

شماره تلفن‌های اینترنتی چگونه‌اند؟

برای استفاده خط تلفن اینترنتی، در صورتی که سراغ شرکت‌های خصوصی رفته باشید پیش از هر چیز نیاز به بستر اینترنت پایدار دارید؛ این نوع خط از فناوری ویپ برای انتقال صدا استفاده می‌کند و بهترین حالت برای مدیریت تماس این است که سراغ نصب و راه اندازی VoIP بروید. این خط برای همیشه به نامتان خواهد بود و شماره‌اش هم معمولا هشت‌رقمی است. از میان گزینه‌های مختلف شماره موردنظرتان را انتخاب کنید و البته بدانید که هرچقدر شماره‌تان روندتر و حفظ‌کردن آن سرراست‌تر باشد، هزینه‌اش هم بیشتر خواهد بود. یکی از جذاب‌ترین ابعاد چنین خطوطی از تلفن در امکان به‌کارگیری‌شان روی موبایل، تلفن‌های ویپ، مرکز تلفن ویپ و البته تلفن‌های آنالوگ قدیمی است. با وجود یک مبدل، خطوط مذکور روی بسترهای متنوعی قابل‌استفاده هستند.

 

مزایای خط تلفن اینترنتی چیست؟

خرید خطوط تلفن اینترنتی مزیت‌های فراوانی دارد. برای نمونه:

1) هزینه‌های پرداختی برای سیستم تلفنی‌ کسب‌وکارتان به‌طور محسوسی کاهش پیدا می‌کند.
2) سیستم تلفنی که از فناوری ویپ استفاده می‌کند، کیفیت و پایداری بهتری دارد.
3) تلفن اینترنتی هیچ‌گونه محدودیت جغرافیایی به شما تحمیل نمی‌کند. کارکنانتان می‌توانند از هر نقطه‌ای با مشتریانتان و شما در تماس باشند.
4) با وجود چنین سیستمی می‌توانید یک شماره تلفن در اختیار مشتریان خود قرار بدهید و با همان مشتریان را به بخش‌های مختلف کسب‌وکارتان متصل کنید.
5) برای مجموعه‌های دورکار، انتخاب سیستم تلفن اینترنتی فکر بسیار خوبی خواهد بود و باعث می‌شود که کارکنان شما از هرجایی که هستند، همچنان به شما و مشتریان پاسخ‌گو باشند.
6) کیفیت صدایی که در تماس‌های حاصل از این سیستم شکل می‌گیرد هم بسیار بالا است و به‌ندرت در ارتباطات مبتنی بر آن خبری از نویز و بازگشت صدا خواهد بود.
7) اگر شرکت‌تان دورکار نیست یا به‌طور آنلاین فعالیت نمی‌کند هم با نقل‌مکان از دفتری به دفتر دیگر یا حتی شهری به شهر دیگر، خط تلفنتان را از دست نخواهید داد.
8) تعرفه مکالماتی که در بستر تلفن‌های اینترنتی انجام می‌شود، بسیار کمتر از تلفن‌های ثابت مخابرات است.
9) شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات تلفن اینترنتی بر بستر ویپ از تیم‌های پشتیبانی متخصص و قوی برخوردار هستند و هرگونه پرسش یا مشکلتان را بادقت و پیگیری رفع می‌کنند.
10) مالکیت خط تلفن اینترنتی هم تا همیشه برای شما خواهد بود.
11) امکان تعیین تعداد خطوط این نوع از تلفن در دستان شما است.

یکی از مهم‌ترین مزایای خط تلفن اینترنتی این است که زمان جابجایی دفترکارتان آن را از دست نمی‌دهید!

معایب تلفن اینترنتی چیست؟

از مزایای پرشمار تلفن‌های اینترنتی گفتیم، خوب است که درباره معایب آن هم نگاهی واقع‌بینانه داشته باشیم. واقعیت این است که فناوری بستر اجرای این سبک از ارتباطات بسیار نوین و باکیفیت است اما اگر اینترنت در وضعیت مناسبی نباشد یا برق قطع شود، اختلالاتی در ارائه خدمات پیش می‌آید. در واقع، خطوط تلفن سنتی ثابت کیفیت تضمین‌شده‌ای دارند اما کیفیت تلفن‌های اینترنتی در گروی خدمات اینترنت است. با این حال، اگر اینترنت نوساناتی نداشته باشد و با سرعتی قابل‌قبول ارائه شود، از مزایای پررنگ تلفن‌هایی که مبتنی بر آن کار می‌کنند، به‌هیچ وجه نمی‌توان گذشت.

 

انواع خط تلفن VoIP را بشناسید

اگر قصد خرید خط تلفن VoIP دارید، باید با انواع آن آشنا باشید. این تلفن‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند:

سیپ‌یوزر

این نوع از تلفن‌های اینترنتی شبیه همان تلفن‌های معمولی هستند اما به‌جای اینکه ارتباطات شکل‌گرفته در بسترشان در قالب ارتباطات سیمی مرسوم باشد از بستر اینترنت برای اتصال تماس‌های آنها استفاده می‌شود. این خط را می‌توانید از شرکت شاتل تهیه کنید.

سیپ‌ترانک

تلفن‌های سیپ‌ترانک یا تلفن اینترنتی تجاری به کاربران خود اجازه می‌دهند که در فضاهای کسب‌وکار مورد استفاده قرار بگیرند و با داشتن یک شماره، تعدادی مکالمه هم‌زمان را پیش ببرند. ظرفیت تماس‌ها با خرید تلفن تجاری اینترنتی در دست خودتان خواهد بود. سیپ‌ترانک را می‌توانید از شرکت‌های با مجوز FCP مثل شاتل، پیشگامان، آسیاتک و مخابرات تهیه کنید. شرکت‌های خصوصی این خط را روی بستر اینترنت و شرکت مخابرات روی فیبرنوری یا زوج‌سیم به مشترکین تحویل می‌دهد.

 

راه‌اندازی و خرید تلفن‌های اینترنتی چگونه است؟

تمامی اشخاص حقیقی (مانند جنابعالی!) و اشخاص حقوقی (مانند انواع شرکت‌ها و ارگان‌ها) می‌توانند خط تلفن اینترنتی‌شان را دریافت و استفاده کنند. با سفارش به شرکت‌های ارائه‌دهنده این نوع از خدمات تلفنی و استعلام خط موردنظر می‌توانید خط شخصی یا تجاری را دریافت کنید. راه‌اندازی و شروع به‌کار این خطوط زمان بسیار اندکی نیاز دارد و نیازی به پشت سرگذاشتن مراحل پیچیده نیست. با ارائه مدارکی هویتی از خودتان و اطلاعاتی درباره شرکت و دسترسی به اینترنت می‌توانید از خط تلفن ویپ بهره‌مند شوید.

خط تلفن ویپ، نسل نوین خطوط تلفن ثابت

فناوری‌های تازه را نادیده نگیرید. شاید شما هم مانند بسیاری از افراد هنوز فکر می‌کنید که روش‌های قدیمی‌تری مانند تلفن‌های ثابت مخابرات امتحان‌شان را پس داده‌اند و دیگر نیازی نیست که گام در مسیرهای تازه بگذارید. این محافظه‌کاری شاید خیالتان را در ظاهر راحت کند اما شما را از دریافت طیف وسیعی از امکانات بهینه دور نگه می‌دارد و نمی‌گذارد که فرصت‌های همه‌جانبه‌ای برای توسعه کسب‌وکارتان پیدا کنید. خط تلفن VoIP بهترین انتخاب برای سازمان‌هایی است که خدمات مرکز تماس دارند و نمی‌خواهند خطوط‌شان اشغال شود. همچنین به شما کمک می‌کند که سریع‌تر و راحت‌تر به‌سمت اهداف کاری و تجاری‌تان حرکت کنید و ارتباطی بهتر با مشتریان‌تان برقرار کنید و از همه مهم‌تر خطوط‌تان را در زمان نقل مکان از دست ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *